Ara
Close this search box.

Tüm Dünya olarak yaşadığımız tatsız Korono Virüs (COVID-19) süreci, sağlığımızı korumamız ve pandeminin yayılmasını engellemek amacıyla yeni uygulamaları beraberinde getirdi. #Evdekal çağrısıyla birlikte ticari faaliyetlerimize uzaktan çalışma uygulaması ile devam etmek zorunda kaldık.

Uzaktan çalışma uygulaması aslında işletmelerin ve çalışanların geçiş sürecinde en çok zorlandıkları ama sağlıklı değerlendirebildikleri taktirde en verimli sonuçları alabildikleri bir uygulama.

Chip Computer olarak bu süreci sağlıklı ve verimli bir şekilde geçirmemiz sağlayan uzaktan çalışma yöntemlerimiz ise;

Ev ortamı daha çok dinlenme, aile üyeleriyle bir araya gelme amaçlı değerlendirildiği için uzun süreli çalışmalar için müsait değildir. Her ne kadar evde fazla mesai yapılan durumlar olsa da bunlar kısa süreli çalışmalar olmuştur şimdiye kadar. Fakat bu sefer durum farklı. Evden çalışmak, evin konforundan dolayı zorlayıcı olabilir ya da işe kendinizi kaptırıp tüm günü bilgisayar başında geçirmeniz de söz konusu olabilir. Bu durumları önlemek için yapabileceğiniz en faydalı yöntem, sanki işe gidiyormuşçasına uygulayacağınız bir çalışma planınızın olmasıdır. İşe başlama, yemek arası, ufak molalar gibi zamanları belirleyip buna sadık kalın. Dinlenme zamanlarını da çalışma alanınızdan farklı bir yerde değerlendirin.
İş ve yaşam alanlarını ayırmak iş verimliğine katkı sağlayacağı gibi, özel alanlarınızı da korumanıza yardımcı olacaktır. Mutfak masasında uzun süreli mesai yapmak uzun vadede yemek keyfinizi bozabilir ya da yatağınızda bilgisayar açmak bir süre sonra uyku kalitenizi ve dinlenmenizi  zedeleyebilir. İnsanlar psikolojik olarak mekanla o mekanı değerlendirme şekillerini eşleştirir. Mutfağın yemek yeme isteği, oturma odasının dinlenme isteği ve yatak odasının uyuma isteği uyandırması gibi örnekler sayılabilir. Çalışma için oluşturacağınız ayrı bir alan, belli bir süre sonra konsantrasyonunuzu da yükseltecek bir uygulama ortamı olacak ve işe adaptasyonunuz mekan değiştirmeden de sağlanmış olacaktır.
Ev ortamı çalışma alanı olarak tasarlanmadığı için ofisin çalışma konforunu yakalamak zorlayıcı olabilir. Yine de kendinizi ofiste hissettirecek bir konfor alanı oluşturabilirsiniz. Bunun için iyi bir internet bağlantısı, ergonomik bir çalışma masası ve sandalyesi yeterli gelebilir.
Çocuklar tüm gün boyunca ilgiyi kendi üzerlerinde tutmak derdinde sizi bölmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Çocuklarınızla kaliteli vakit geçireceğiniz aktiviteler belirlemeniz, diğer vakitlerde size müsaade etmelerini bir nebze olsun kolaylaştırabilir. Çalışma alanınız konusunda onları bilgilendirmeniz ve çalışma alanına geçtikten sonra iletişimi sınırlandırmanız belli bir süre sonra onlar için de bir alışkanlığa dönebilir. Bunu bir oyun olarak algıladıkları taktirde sizden daha da hızlı bir sürede ayak uydurabilirler.
Uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasıyla birlikte hali hazırda kullanılan birçok uygulama artık daha da rağbet görmeye başladı. İş yaşamını kolaylaştıran bu uygulamalara Cisco Jabber, Cisco Webex, Microsoft Teams, Skype for Business, Turkcell Bip gibi uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Chip Computer olarak, uzaktan çalışmaya geçişte en rahat adaptasyonu destek süreçlerinde yaşadık. Hali hazırda tüm destek süreçleri Ticket sistemi üzerinden yürümekteydi ve kesintisiz bir şekilde süreç devam ediyor. Takım çalışmasında da aynı ortamda olmanın verdiği verimliliği sağlamak amacıyla Microsoft Teams uygulaması kullanımını arttırdık. Haftalık olarak yaptığımız düzenli eğitim ve toplantılarımızı Microsoft Teams ile online ortama taşıdık. Yakın zamanda yapılan bir araştırma uzaktan çalışanların, ofiste çalışan insanlardan daha üretken olduğunu tespit etmiş. Dileriz buna çok fazla gerek kalmaz ve eski sağlıklı günlerimize dönerek sizlerle ve çalışma arkadaşlarımızla yüz yüze iletişime geçmenin mutluluğunu yaşarız.