Logo CRM

Logo Yazılım tarafından geliştirilmiş CRM yazılımı; ürün ya da hizmet satan, satış öncesi, satış esnası ve sonrasındaki süreçleri kontrol altına alarak, Logo ERP çözümleriyle entegre bir CRM çözümüdür.

Verimlilik ve rekabet avantajı için gerçek bilgiye anlık ulaşmak isteyen, satış öncesi ve sonrasındaki tüm süreçlerini kontrol altına almayı hedefleyen şirketler, potansiyel müşterilerle tanıştıkları andan itibaren tüm ön pazarlama faaliyet süreçlerini, soğuk ve sıcak satış süreçlerini ve satış sonrası süreçlerini Logo CRM ile yönetiyor.Müşterilerinizle temas ettiğiniz tüm süreçlere değer katın...

MVC mimari ile geliştirilen ve 14 ayrı veritabanı ile çalışabilen Logo CRM, sunduğu ek proje ve modül geliştirmeye açık yapısı ve zengin uygulama alanıyla, şirketlerin müşterileriyle iletişim kurabilme yeteneklerini arttırmayı hedefliyor. Logo ERP çözümleriyle entegre çalışabilen Logo CRM, farklı ölçeklerdeki şirketler için en uygun CRM çözümünü sunuyor.

Logo CRM ile;

Güçlü Kurumsal Hafıza

Potansiyel veya aktif müşterilerinizi, bayilerinizi, tedarikçilerinizi kolayca tanımlayıp gruplayabilir ve seçili firma ile ilgili kişilerden fırsatlarına, takvim etkinliklerinden aktivitelerine, ilişkili belgelerinden tekliflerine ve satış sonrası memnuniyet/şikayet kayıtlarına kadar her bilgisine tek platformdan ulaşabilir, yönetebilir ve raporlayabilirsiniz.

Etkin Aktivite Yönetimi

Satış veya satış sonrası hizmet veren ekiplerinizin tüm potansiyel veya mevcut müşteri ziyaretlerini, görüşmelerini, toplantı notlarını detaylı bir şekilde kayıt altına alabilir, Dashboard’lar ve KPI sayesinde anlık takip edebilir ve raporlayabilirsiniz.

Detaylı Fırsat Takibi

Satış fırsatlarınızı, proje ve ihale takiplerinizi tüm süreçleriyle birlikte tek bir ekrandan takip edebilirsiniz. Fırsatlar ile ilgili tüm detayları, yapılan işlemleri, kimin tarafından yapıldığını, görüşülen konuları ve verilen teklifleri ilişkili belgelerle birlikte görebilir ve yönetebilirsiniz.

Hızlı, Kontrollü ve Esnek Teklif Süreçleri

Teklif süreçlerinize özel tanımlanabilen alanlar, görünümler ve şablonlar sayesinde daha hızlı teklif hazırlayabilirsiniz. Geçmiş fiyat kontrolü, opsiyonel/alternatif teklif ve ürün ilişkilendirme özellikleri sayesinde teklif sürecinize esneklik katabilirsiniz.

Satış Sonrası Süreçler

Satış sonrası süreçlerinizin gerektirdiği şekilde özelleştirilebilen “Destek Kayıtları” modülü sayesinde müşteri memnuniyeti ve şikayet yönetimi süreçlerinizi, ticket süreçlerinizi veya IP santraliniz ile entegre olarak çağrı merkezi süreçlerinizi yönetebilirsiniz.

Müşteri-Belge İlişkilendirme

İstediğiniz miktarda ana ya da alt klasör oluşturup, bu klasörlerde belgelerinizi, şablonlarınızı, ıslak imzalı bir dokümanın taranmış halini ve şirket dokümanlarınızı saklayabilirsiniz.

KPI (Anahtar Performans Göstergeleri)

Tanımladığınız performans kriterlerine göre satış ekibinizin hedeflenen ve gerçekleşen satışlarını kişiye, ürüne, bölgeye göre anlık takip edebilirsiniz. Ayrıca teknik ekibinizin veya firmanızın genel performansını tarih kriterleri bazında inceleyebilir, hedeflenen görüşme, fırsat veya teklif adetlerinin durumunu raporlayabilirsiniz.

Logo Notifier Service

Logo CRM çözümünün özellik seti içerisinde bedelsiz olarak sunulan Logo Notifier Service, kurumsal süreçlerinizle ilgili işlemlerinizin size gerçekleştiği anda bildirilmesini sağlayan otomatik bir gönderim yönetim sistemidir. Bu sayede istenilen bilgileri zamana veya işleme bağlı olarak bildirebilir, yapılan işlemlerin raporunu görebilirsiniz.

Bize ulaşın

Detaylı bilgi almak ve yerinizde Demo için bize ulaşın