Logo e-İrsaliye

Güvenli, hızlı, tasarruflu ve çevre dostu

“e-İrsaliye”, kağıt ortamdaki “Sevk İrsaliyesi” ile aynı hukuki niteliklere sahip dijital irsaliye belgesidir. “Taşıma İrsaliyesi” ücret karşılığından eşya taşıyanlar tarafından düzenlenen matbu evrak iken, “Sevk İrsaliyesi” alım-satım işlemi olsun ya da olmasın malın herhangi bir yerden bir yere nakledilmesi sırasında düzenlenen mal ile birlikte bulunması zorunlu olan belgedir.

e-Fatura uygulamasına kayıtlı kullanıcılar 01.01.2018 itibarıyla isteğe bağlı olarak e-irsaliye uygulamasına geçebiliyor. e-İrsaliye; e-Fatura uygulamasından bağımsız olarak görünse de; e-Fatura uygulamasında olduğu gibi GİB merkezli, kapalı bir sistem içinde yer almaktadır.

İlk etapta sadece “Sevk İrsaliyesi” e-İrsaliye kapsamına dahil edilmiştir. e-İrsaliye uygulamasının devreye alınmasıyla birlikte e-İrsaliye, ürünü teslim alan kişiye iletilecek. Bununla birlikte araç, şoför ve rotasyon bilgisi taşıyan taşıma irsaliyesi yine kağıt olarak araçta bulundurulmaya devam edecektir.

e-İrsaliye Uygulaması Kimler İçin Zorunludur?

e-İrsaliye Uygulaması yürürlükte olan 487 Sıra No’lu VUK Genel Tebliğe göre zorunlu bir uygulama olmayıp, uygulamadan;

  • e-Fatura Uygulamasından yararlanma iznine sahip olan,
  • e-İrsaliye düzenleyebilme ve iletebilme konusunda gerekli hazırlıklarını tamamlamış olan
  • e-İrsaliye Uygulamasına dahil olmak için gerekli başvuruyu yapan mükellefler, istemeleri halinde 1/1/2018 tarihinden itibaren faydalanabilirler.

Henüz yürürlüğe girmemiş VERGİ USUL KANUNU GENEL TEBLİĞİ (SIRA NO:487)’NDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ‘de e-İrsaliye uygulaması belirlenmiş mükellefler için 1/1/2019 tarihinden itibaren zorunlu olacaktır.

e-İrsaliye Nasıl Gönderilir?

e-İrsaliye uygulamasına kayıtlı kullanıcılar Logo e-İrsaliye uygulamasıyla birbirlerine e-İrsaliye gönderebilirler. Gönderim yapılacak firma  e-İrsaliye kullanıcısı değilse bu durumda e-Arşiv uygulamasıyla e-İrsaliye gönderimi yapılabilir.

e-İrsaliye'de bulunması gerekli olan bilgiler nelerdir?

  • e-İrsaliyesinin düzenlenme tarihi ve belge numarası,
  • e-İrsaliyeyi düzenleyenin adı, ticaret ünvanı, adresi, vergi dairesi ve hesap numarası,
  • Müşterinin adı, ticaret ünvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve hesap numarası,
  • Taşınan malın nevi, miktarı,
  • Fiili sevk tarihi ve saat ve dakika olarak zamanı.

Bize ulaşın

Detaylı bilgi almak ve yerinizde Demo için bize ulaşın

Web sitemizde size en iyi deneyimi sunabilmemiz için çerezleri kullanıyoruz. Bu siteyi kullanmaya devam ederseniz, bunu kabul ettiğinizi varsayacağız.